Snubní prsteny, to nejsou jen tak nějaké kroužky, které si ve svatební den navléknete na prst. Ukrývá se v nich hluboká symbolika. Už starověké kultury věděly, že kruh symbolizuje věčnost. Prst provlečený do tohoto kroužku představoval vstup do společného života. Zároveň je to ale jistý symbol vlastnictví – muž si označil svou ženu a dal tak najevo ostatním, že patří jenom jemu.První snubní prsteny byly z proutí, ale brzy je nahradily kroužky z kůže a kostí. Teprve později se začaly snubní prsteny vyrábět z drahých kovů – ženich si tak totiž vykupoval nevěstu.


Víte, na které ruce se nosí snubní prsten? Na prsteníčku levé ruky. A není to náhoda. Ve starověku se věřilo, že je prsteníček kouzelný a umocňuje sílu prstenů, už tehdy tedy vznikla tradice nošení prstenů na tomto prstu. Posléze se začal objevovat termín vena amoris, tedy žíla lásky, která tímto prstem prochází a měla vést přímo do srdce. Teprve poté se zjistilo, jak funguje a vypadá cévní systém člověka. Prsteníček jako nosič snubních a zásnubních prstenů však přetrval dodnes.


Jak má vypadat snubní prsten?


Oproti zásnubnímu prstenu, který zdobí jeden velký vystouplý kámen, může být snubní prsten mnohem jednodušší – řada párů volí jednoduchý kroužek z bílého či žlutého zlata. V posledních letech je oblíbené také růžové zlato.Jednoduchý vzhled prstenu preferují především pánové. Dámy jsou v tomto odvážnější a nebojí se drobných kamínků (zirkony, brilianty, diamanty) i různých povrchů (lesk, mat, broušení apod.).Neplatí, že pánský snubní prsten a dámský snubní prsten musejí vypadat stejně. Měly by mít však něco společného – minimálně materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Spojujícím prvkem může být i rytina. V našem zlatnictví vám do prstenu vyryjeme, co si budete přát. Ptáte se, co vlastně vyrýt na snubní prsten? Nejčastěji si snoubenci nechají vyrýt křestní jméno toho druhého nebo své iniciály a datum svatby.


Jaký materiál pro snubní prsten?


Životnost i krásu snubních prstenů jednoznačně určuje materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Mezi nejoblíbenější patří žluté a bílé zlato. U mladších párů vede právě bílé zlato. Méně běžné je pak růžové zlato. Pokud se nemůžete rozhodnout, jestli bílé nebo žluté, vyberte si kombinaci obou. Díky tomu pak bude snubní prsten ladit se všemi šperky. Se zlatem se také dobře pracuje – klenotník ho může zvětšit či zmenšit podle potřeby. Pokud už před svatbou víte, že snubní prsten budete nosit jenom občas (např. kvůli práci), sáhněte po levnější variantě – stříbrných snubních prstenech. Celkem dobrou alternativou jsou snubní prsteny z chirurgické oceli. Jejich výhodou je nižší cena. Přitom jsou odolné a nevznikají na ně alergie. Nevýhodou však je, že je nelze zvětšit.


Jak zjistit velikost prstenu?


Na rozdíl od zásnubního prstenu, který vybírá muž, si snubní prsteny vybírají oba snoubenci. Zajděte do klenotnictví a vyzkoušejte, jaká velikost vám sedí. Pokud vám žádný prsten nepadne do oka, víte alespoň, jakou velikost si objednat na internetu.
Pánské snubní prsteny by měly být především pohodlné a praktické. Je pravděpodobné, že budou vystaveny většímu opotřebení, proto volte spíše silnější prsteny (4 mm a více).
Dámské snubní prsteny mohou být zdobenější – jedním nebo více kameny apod. Ženy s útlejšími prsty volí slabší prsteny, aby nepůsobily tak masivně.


Kde koupit snubní prsten?


Navštivte naši novou kamennou prodejnu v Kolíně nebo vyberte z našeho e-shopu. Vyrábíme snubní prsteny i z vašeho zlata a velmi rádi vám s výběrem pomůžeme. Vyhovíme také vašim speciálním přáním. Vaše spokojenost je totiž i naše radost.