Průvodce výběrem zásnubního prstenu

Vybírat zásnubní prsten je, přiznejme si bez okolků, pro muže trochu stresující. Bude se jí líbit? Trefím správnou velikost? Kolik asi bude stát? A jak jí ho předám?To je pár z mnoha otázek, které muže budí ze spaní. Aby pro vás žádost o ruku nebyla noční můrou, připravili jsme průvodce,jak vybrat ideální zásnubní (a poté i snubní) prsten. Vždyť se jedná o krásnou tradici, která v sobě nese nezapomenutelný zážitek nejen pro budoucí nevěstu, ale i ženicha.

Tradice zásnubních prstenů

Tradice zásnubních prstenů sahá až do starověkého Egypta. Tehdy si ještě dívky mohly o drahých kovech nechat zdát. 
Dostávaly kroužky spletené z trávy. Už tehdy to byl ale symbol nekonečné lásky.
Později ale zásnubní prsten symbolizoval bohatství dárce. Na scénu se dostala kůže a kovy.
Prsteny z obyčejných kovů ženy nosily doma, při běžných domácích pracích. Zlato pak vynesly do společnosti, kde jim prsten
sloužil hlavně k reprezentaci. 

V 15. století se dominantou zásnubních prstenů staly drahé kameny – rubíny značily lásku,
diamanty zase věrnost. Zámožní ženichové si mohli dovolit i více kamenů
na jednom prstenu nebo třeba perlu.
Na konci 19. století se však do kurzu dostaly diamanty, které jsou velmi oblíbené dodnes.
Od té doby se podoba zásnubních prstenů příliš nezměnila.

Jak má tedy vypadat typický zásnubní prsten? Zlatý kroužek zdobí velký čirý kámen(nejčastěji zirkon, briliant, diamant).
Buď je na prstenu samostatně, nebo doplněný o drobnější kamínky. Takový prstýnek je jasným signálem, že má žena
vážnou známost a brzo plánuje svatbu.

Jak vybrat ideální zásnubní prsten a kolik bude stát?

Jak má zásnubní prsten vypadat, aby odradil případné nápadníky vaší milované, to už víte. Teď přichází asi ta nejtěžší část: jak prsten vybrat. Protože žádost o ruku je většinou překvapení, musí se pánové při výběru prstenu tentokrát obejít bez pomoci budoucí nevěsty. Vypozorujte, zda vaše partnerka nosí žluté nebo bílé zlato. Jestli má ráda zdobnost nebo dává přednost minimalismu. Od toho se odrazte.

Nebudeme vás zatěžovat technikami usazení kamene do kovu ani jednotlivými vlastnostmi kovů. Stále platí, že nejoblíbenější jsou zásnubní prsteny ze žlutého zlata, ale ty ze zlata bílého je pomalu začínají sesazovat z první příčky. Výběr kamene pak většinou budoucí ženich podřizuje svým finančním možnostem. Mezi nejlevnější patří zirkony.


Tipy, jak zjistit správnou velikost prstenu:
• Zajděte do klenotnictví se svou partnerkou pod záminkou, že chcete koupit prsten někomu z rodiny. Nenápadně ji nechte vyzkoušet pár prstenů a sledujte, jaká velikost jí sedí.
• Obkreslete její prstýnek na papír z vnitřní i vnější strany a s papírem jděte do klenotnictví.
•Prstýnek můžete změřit i pravítkem (vnitřní rozměr) a z tabulek pak zjistíte velikost prstenu.

Výhodou zlatých prstenů je, že je lze zmenšit či zvětšit (u chirurgické oceli nelze).
Pokud vyberete zásnubní prstenv našem obchodě, upravíme ho o 1-2 velikosti zdarma.
Pozor ale u prstenů s více kameny, kde hrozí deformace celého prstenu a poté vypadávání kamenů. V takovém případě je pak lepší vybrat jiný prsten.
Nebo, pokud si velikostí nejste jistí, vyberte prsten s jedním centrálním kamenem.
Totéž platí pro prsteny s rytinami, kterým také nelze upravit velikost.
jak je to s cenou zásnubního prstenu?

Zaslechli jste snad někde, že by se jeho cena měla rovnat vašemu dvouměsíčnímu platu? Klid, není důvod padat ze židle. Toto je jen fáma jedné těžební diamantové společnosti. V jaké ceně prsten bude, to je čistě jen na vás. Nevěsta se to přece stejně nedozví.

Udělejte z žádosti o ruku nezapomenutelný zážitek

Přichází pro muže velmi stresující část: žádost o ruku. Taková chvíle přichází jednou za život. Jaká je vaše budoucí manželka? Je spíše introvert nebo je ráda středem pozornosti? Pozor na velká gesta, jako jsou žádosti o ruku na veřejných místech. Nejednu ženu to může uvést do rozpaků. 

Co třeba vzít ji na místo vašeho prvního rande? Požádat ji o ruku v nějaké magické datum? Pustit k tomu vaši zamilovanou písničku? Vy sám znáte svou milovanou nejlépe a víte, co má ráda. My vám můžeme poradit v těch praktických věcech:


• Aby žádost měla ten správný pohádkový efektpoklekněte. I když si možná říkáte, že už je to přežitek, věřte, že pro ženu je to okamžik, kdy se cítí být tou jedinou na světě. Tou, se kterou chcete strávit zbytek života.
• Nelovte prstýnek po kapsách,noste ho v krabičce, aby nepřišel k úhoně. Navíc chvíle, kdy pokleknete a otevřete krabičku s prstenem, je velmi efektní.
Zásnubní prsten navlékejte na prsteníček levé ruky. Je blíže srdci a prstýnek na ní je symbolem lásky a věrnosti. Po svatbě se pak zásnubní prsten přesouvá na prsteníček pravé ruky. Je ale stále častější, že ženy nosí snubní i zásnubní prsten pospolu na jednom prstu.

Ano, zásnubní prsten je to, čím se vaše budoucí žena ráda pochlubí
kamarádkám a možná ho vyfotí na Instagram, ale věřte, že si bude
pamatovat TEN okamžik. Ten jeden okamžik, který přichází jen jednou v životě.